熱門

X

    76th Hong Kong Schools Music Festival 第76屆香港學校音樂節

    簡介

    GIST

    The 76th Hong Kong Schools Music Festival 第七十六屆香港學校音樂節 From May to July, Radio 4 brings you highlights from the 76th Hong Kong Schools Music Festival. Please refer to the following schedule: 第四台於5月至7月轉播第七十六屆香港學校音樂節的精選節目,詳情如下:

    首次播出日期

    First Broadcast

    (Sun, 10am)

    重播日期

    Repeat Broadcast

    (Thu四, 2pm)

    節目 Programmes

    5/5

    9/5

    Primary School Choir Finals (HK & Kowloon Regions) – Junior

    小學合唱決賽(香港及九龍區域)– 初級組

    12/5

    16/5

    Primary School Choir Finals (HK & Kowloon Regions) – Intermediate

    小學合唱決賽(香港及九龍區域) – 中級組

    19/5

    23/5

    Primary School Choir Finals (HK & Kowloon Regions) – Senior

    小學合唱決賽(香港及九龍區域) – 高級組

    26/5

    30/5

    Secondary School Choir Finals – Junior Choir Section (First Division)

    第一組別中學合唱決賽 – 初級合唱組

    2/6

    6/6

    Secondary School Choir Finals – Boys’ Choir Section (First Division)

    第一組別中學合唱決賽 – 男聲合唱組

    9/6

    13/6

    Secondary School Choir Finals – Girls’ Choir Section (First Division)

    第一組別中學合唱決賽 – 女聲合唱組

    16/6

    20/6

    Secondary School Choir Finals – Mixed Voice Choir Section (First Division) 第一組別中學合唱決賽 – 混聲合唱組

    23/6

    27/6

    Selections of “Prize-winners’ Concert”
    「優勝者音樂會」精選

    30/6

    4/7

    Selections of “Prize-winners’ Concert”
    「優勝者音樂會」精選

    7/7

    11/7

    Selections of “Prize-winners’ Concert”
    「優勝者音樂會」精選

    14/7

    18/7

    Selections of “Prize-winners’ Concert”
    「優勝者音樂會」精選

    21/7

    25/7

    Selections of “Prize-winners’ Concert”
    「優勝者音樂會」精選

    28/7

    1/8

    Selections of “Prize-winners’ Concert”
    「優勝者音樂會」精選

    You can also visit the our archive website 你亦可在網上重溫節目:rthk.hk

    最新

    LATEST
    21/07/2024

    Selections of “Prize-winners’ Concert”「優勝者音樂會」精選

    1. Vocal Solo - Soprano 女高音獨唱
    思戀 (維吾爾族民歌)
    Wa Man Hei 華紋希
    Good Hope School德望學校
    Accompanist: Liu Tsz Shing
    伴奏:廖梓丞

    2. String Ensemble - Secondary School中學弦樂小組
    Mendelssohn: String Quartet No 6 in F minor - 2nd movement
    La Salle College
    喇沙書院

    3. Secondary School Boys’ Choir 中學男聲合唱
    芝達林編: 森吉德瑪 (內蒙古鄂爾多斯族民歌)
    劉毅: 戇囡仔
    St. Joseph’s College聖若瑟書院
    Conductor: Cheng Chi Shan Chris
    指揮:鄭智山
    Accompanist: Bao Man Lok
    伴奏:鮑文樂

    4. Secondary School Girls’ Choir 中學女聲合唱
    Chan Wing-wah: A Bright New Sunny Day
    arr Daniel Kallman: My God is a Rock in a Weary Land - Afro-American Spiritual
    St. Stephen’s Girls’ College
    聖士提反女子中學
    Conductor: Josephine Li
    指揮:李鳳儀
    Accompanist: Chan Ying Wai Michelle
    伴奏:陳盈蕙

    5. Secondary School Mixed Voice Choir 中學混聲合唱
    李唯德: 醜奴兒
    羅永暉: 竹蜻蜓
    S.K.H. Lam Kau Mow Secondary School
    聖公會林裘謀中學
    Accompanist: Laurina Hong
    伴奏:洪霆
    Conductor: Dominic Lam
    指揮:林浩恩

    21/07/2024 - 足本 Full (HKT 10:05 - 11:00)

    預告

    UPCOMING
    28/07/2024

    Selections of “Prize-winners’ Concert”「優勝者音樂會」精選

    1. Percussion Band - Primary School 小學敲擊樂團
    Jocab Remington: Prelude to Paradise
    Alliance Primary School Kowloon Tong
    九龍塘宣道小學
    Conductor: Chau Chin Tung
    指揮:周展彤

    2. String Orchestra - Primary School 小學弦樂團
    Tomaso Albinoni / arr Rick England: Concerto Albinoni
    La Salle Primary School
    喇沙小學
    Conductor: John Sit
    指揮:薜子豪

    3. Kindergarten Music Activities 幼稚園音樂唱遊
    陳永華: 種子的故事
    Victoria (Belcher) Kindergarten
    維多利亞 (寶翠園) 幼稚園
    Accompanist: Lo Wai Nok
    伴奏:盧偉諾

    4. Symphony Orchestra - Primary School小學管弦樂團
    Anton Bruckner / arr Vernon F Leidig: Symphony No 7 - 3rd movement
    Diocesan Boys’ School Primary Division
    拔萃男書院附屬小學
    Conductor: Homer Lee
    指揮:李少霖

    5. Zhongruan Solo 中阮獨奏
    陳文杰 / 黎家棣編: 幽遠的歌聲
    Leung Yiu Chung 梁耀中
    La Salle College 喇沙書院
    Accompanist: Leung Ching Kit
    伴奏:梁正傑

    6. Piano Solo 鋼琴獨奏
    Tchaikovsky: Dumka Op 59
    Lee Paak Yu Jetthew 李珀羽
    Wah Yan College, Hong Kong
    香港華仁書院

    重溫

    CATCHUP
    X

    Secondary School Choir Finals – Mixed Voice Choir Section (First Division) 第一組別中學合唱決賽 – 混聲合唱組

    Diocesan Boys’ School; Diocesan Girls’ School
    拔萃男書院;拔萃女書院
    1. Matthew Martin: Vidi Aquam
    2. Petr Eben: De circuitu aeterno

    Heep Yunn School; Wah Yan College, Kowloon
    協恩中學;華仁書院 (九龍)
    1. Matthew Martin: Vidi Aquam
    2. 池辺 晋一郎 Ikebe Shinichiro (クック諸島の⺠謡 Kuna Island Folk Song): 戦いのうた War Song

    Wah Yan College, Kowloon; Heep Yunn School
    華仁書院 (九龍);協恩中學
    1. 許家臻:星星許的願
    2. 陳家曦:三生石 - 四: 紅燭

    St. Paul’s Co-educational College
    聖保羅男女中學
    1. 許家臻:星星許的願
    2. 廖梓丞:信

    香港電台第四台

    16/06/2024 - 足本 Full (HKT 10:05 - 11:00)